Navigácia » Hlavná stránka » Tenis EP » Tasr
Tenis: Halepovej sa nepáči dvojitý meter ITIA pri riešení dopingových prípadov
Bukurešť 29. novembra (TASR) - Rumunke Simone Halepovej sa nepáči dvojitý meter Medzinárodnej agentúry pre integritu tenisu (ITIA) pri riešení dopingových prípadov. Zatiaľ čo ona bola po dvoch samostatných porušeniach antidopingových pravidiel vyradená z hry na viac ako 18 mesiacov, svetová dvojka Iga Swiateková z Poľska dostala za doping iba mesačný dištanc.
"Snažím sa pochopiť a pýtam sa sama seba, prečo je taký veľký rozdiel v posudzovaní prípadov a v rozhodovaní o treste. Myslím si, že ani nemôže existovať logická odpoveď. Vždy som verila v dobro a v spravodlivosť. Ako je možné, že v identických prípadoch, ktoré sa odohrali v približne rovnakom čase, má ITIA úplne odlišné prístupy v môj neprospech. Stratila som dva roky kariéry," uviedla Halepová na Instagrame.
ITIA vo štvrtok uviedla, že Swiateková akceptovala jednomesačný dištanc po pozitívnom teste na zakázanú látku trimetazidín, ktorý sa používa na liečbu angíny pectoris. Päťnásobná grandslamová šampiónka mala pozitívny test v auguste, no agentúra prijala jej vysvetlenie, že pozitívny výsledok bol neúmyselný a spôsobila ho kontaminácia lieku bez predpisu - melatonínu, ktorý Swiateková užívala pre problémy s pásmovou chorobou a spánkom. ITIA uviedla, že miera zavinenia poľskej tenistky bola "na najnižšom stupni škály bez významnej chyby alebo nedbanlivosti."
Halepová neuspela s rovnakým tvrdením, ktoré bolo podľa nej podložené dôkazmi. Vlani v septembri preto dostala štvorročný trest, ktorý jej po odvolaní na Športovom arbitrážnom súde (CAS) v marci tohto roka znížili na deväť mesiacov. Rumunka tvrdila, že pozitívny test na roxadustat spôsobili kontaminované výživové doplnky. Táto látka stimuluje telo k väčšej produkcii prirodzeného hormónu EPO, ktorý je už dlho dopingovým prostriedkom preferovaným u vytrvalostných športovcov.
Okrem rozdielnych trestov sa Halepovej nepáči ani rýchlosť riešenia oboch prípadov. Rumunka bola suspendovaná už v októbri 2022, ale na trest čakala rok. Swiateková bola suspendovaná od 12. septembra do 4. októbra a z trestu jej zostáva odpykať si osem dní.
V nedávnom období je to už druhý dopingový prípad vo vrcholnom tenise. V marci tohto roka neprešiel dvoma testami na prítomnosť steroidov líder svetového rebríčka Jannik Sinner, no v auguste ho zbavili obvinení. Stalo sa tak tesne pred US Open, kde získal druhý grandslamový titul v sezóne. Jeho prípad rieši ešte Svetová antidopingová agentúra (WADA).
Trimetazidín je liek používaný na liečbu ochorení srdca, ktorý je však pre športovcov zakázaný, pretože môže zvýšiť vytrvalosť. Rovnakú látku našli aj u 23 čínskych plavcov, ktorí boli zapletení do dopingového škandálu na hrách v Tokiu, no očistili ich od dopingových previnení a neudelili im žiadne tresty.
V súvislosti s otázkami týkajúcimi sa postupu v prípadoch Swiatekovej a Sinnera výkonná riaditeľka ITIA Karen Moorhouseová na štvrtkovom brífingu pre médiá uviedla: "Toto nie sú prípady úmyselného dopingu. Zaoberáme sa neúmyselným porušením pravidiel. Nemyslím si, že je to dôvod na znepokojenie tenisových fanúšikov. Skutočnosť, že sme jasne otvorení a transparentní, ukazuje šírku a hĺbku nášho antidopingového programu."
Asociácia profesionálnych tenistov (PTPA), ktorú v roku 2020 založili srbský grandslamový rekordér Novak Djokovič a Kanaďan Vasek Pospisil, vo štvrtok neskoro večer uviedla, že tenis potrebuje antidopingový systém, ktorého základom je transparentnosť, dôslednosť a objektivita: "Hráči si zaslúžia a majú právo na riadny proces a podporu pri orientácii v antidopingovom systéme bez ohľadu na rebríček a prístup k zdrojom. Náš boj za revíziu zlyhávajúceho tenisového systému pokračuje."
fk ny mp