Navigácia » Hlavná stránka » Tenis EP » Aktuality » Len zmena názvu nestačí...
Slovenský olympijský výbor (SOV) sa pretransformoval na strešnú organizáciu slovenského športu. Piatkové 55. valné zhromaždenie schválilo návrh Stanov zmenu názvu na Slovenský olympijský a športový výbor (SOŠV). Do radov členských subjektov bude možné prijať aj všetky slovenské zväzy neolympijských športov. SOV už dosiaľ združoval veľkú väčšinu z dovedna 68 uznaných slovenských športových zväzov. Medzi nimi i STZ, ktorý na valnom zhomaždení zastupoval Ivan Greguška a v diskusii vystúpil so stanoviskom k návrhu zmeny stanov SOV. Jeho diskusný príspevok uverejňujeme v plnom rozsahu.
Stanovisko STZ k návrhu na zmenu stanov SOV:
,,Slovenský tenisový zväz víta iniciatívu SOV na jeho transformáciu na strešnú organizáciu slovenského športu a chce sa na tomto procese aktívne podieľať.
Sme ale toho názoru, že prijatiu stanov mala predchádzať širšia odborná diskusia. Jedinú reálnu zmenu v stanovách, že sa z SOV ako národného olympijského výboru stane strešná organizáciu športu v SR predstavuje okrem zmeny názvu len jedna nová veta v stanovách: SOŠV je strešnou organizáciou slovenského športu, ktorá reprezentuje, vedie, koordinuje, rozvíja a chráni športové a olympijské hnutie v Slovenskej republike.
Sme presvedčení, že takáto malá a formálna zmena stanov nie je dostatočná a nové stanovy by mali obsahovať aj nové ciele, ktoré chce SOV dosiahnuť, a z toho vyplývajúce nové úlohy, postupy, procesy, povinnosti a zároveň právomoci, ktoré by mali byť v stanovách nanovo definované. Okrem toho si myslíme, že o otázkach mimo OH, ktoré sa týkajú výlučne národných športových zväzov, by mala rozhodovať samostatná komora, zložená výhradne z ich zástupcov.
Aj keď vnímame, že ide len o začiatok procesu a úpravy ustanovení stanov sú možné aj v budúcnosti, považujeme stanovy SOV za zmluvu medzi jej členmi o tom, ako má táto organizácia fungovať. Pri uzatváraní každej zmluvy sa najprv dohodnú jej pravidlá a práva a povinnosti zmluvných strán, a až potom dôjde k jej uzatvoreniu. V prípade prijatia nových stanov SOV ako strešnej organizácie slovenského športu ide ale o opačný postup, t.j. máme tu návrh najprv uzavrieť zmluvu a až následne si dohodneme pravidlá. Toto považujeme za nesprávne a nemôžeme s tým súhlasiť.
Hoci STZ podporuje myšlienku, aby sa SOV stal strešnou organizáciou športu, z vyššie uvedených dôvodov sa zdržal hlasovania o zmene stanov SOV v navrhnutom znení.”
Pokorný s desiatym deblovým titulom na mužskom okruhu ITF
Lukáš Pokorný (na snímke vľavo) získal jubilejný desiaty titul vo štvorhre na mužskom okruhu ITF. Na turnaji WTT M25 v tuniskom Monastire nastupoval po boku Rusa Marata Šaripova, s ktorým tvorili najvyššie nasadený pár. V súboji o titul si mali zmerať sily s turecko-chorvátskymi dvojkami pavúka Yankim Erelom s Admirom Kalenderom, súperi im však na finále nenastúpili. Vo dvojhre vypadol dvadsaťdvaročný zverenec trénera Ľubomíra Kurhajca hneď v úvodnom kole.
Vavrovej turnajové víťazstvo na ITF J100 v Brazílii
Yasmin Vavrová (na snímke vpravo) získala titul vo dvojhre na medzinárodnom juniorskom turnaji ITF J100 v brazílskom meste Salvador. V pozícii najvyššie nasadenej hráčky zvíťazila vo finále nad Brazílčankou Liviou Rodriguesovou Daudovou a zdolala ju 6:2, 1:6, 6:0. Pre sedemnásťročnú zverenku trénerky Zuzany Pátkovej a kondičného Rudolfa Pátka je to druhý singlový titul na juniorskom okruhu ITF, rovnaký počet má na svojom konte v debli.
Farkašová so singlovým titulom na ITF J60 v Maribore
Nikola Farkašová získala titul vo dvojhre na medzinárodnom juniorskom turnaji ITF J60 v slovinskom Maribore. V pozícii druhej nasadenej hráčky zvíťazila vo finále nad štvorkou pavúka Edie Griffithsovou z Veľkej Británie a zdolala ju 6:4, 6:1. Pre štrnásťročnú Farkašovú je to tretí titul vo dvojhre na juniorskom okruhu ITF, všetky získala v tomto roku.
Adamča finalistom dvojhry aj štvorhry na Festivale U12 na Malorke
Martin Adamča úspešne reprezentoval Slovensko na výberovom Festivale hráčov do 12 rokov na španielskom ostrove Malorka. V dvojhre sa v pozícii šestky pavúka prebojoval až do finále, v ktorom nestačil na piateho nasadeného Francúza Arthura Salafu a podľahol mu 6:7(3), 4:6. Vo štvorhre nastupoval po boku Mattea Sansona, v súboji o titul prehrali s britskou dvojicou Frederick Fabricius, Kai Max Hodkinson 3:6, 0:6. Sanson sa prebojoval aj do šťvrťfinále dvojhry.
Šramková kandiduje na ocenenie
Rebecca Šramková si za svoje výkony vyslúžila od Ženskej tenisovej asociácie (WTA) nomináciu na prestížne ocenenie Nováčik roka (Newcomer of the Year 2024). Dvadsaťosemročná tenistka, ktorá mala významný podiel na postupe Sloveniek až do finále Pohára Billie Jean Kingovej, kandiduje na cenu spoločne s Ruskou Erikou Andrejevovou, Zeynep Sönmezovou z Turecka, Britkou Sonay Kartalovou a Novozélanďankou Lulu Sunovou. O držiteľovi ocenenia rozhodnú zástupcovia médií.
Karol nestačil na jednotku Čoriča
Miloš Karol nepostúpil do štvrťfinále dvojhry na challengeri 75 vo francúzskom Lyone (74 825 EUR, tvrdý povrch v hale). Úspešný kvalifikant nestačil v druhom kole na nasadenú jednotku a hráča prvej svetovej stovky Bornu Čoriča z Chorvátska a podľahol mu vo vyrovnanom zápase 6:7(3), 4:6 za 93 minút. Dvadsaťjedenročný Karol si na turnaji pripísal svoje prvé singlové víťazstvo v hlavnej súťaži na challengerovom okruhu ATP a vďaka kvalifikácii a postupu do druhého kola si z Lyonu odnáša 12 bodov do svetového rebríčka ATP. V jeho onlajn vydaní sa posunul už na 419. priečku, čo je jeho doterajšie kariérne maximum.
FOTO: tenipo