Kovalík: Môj najťažší zápas

Navigácia » Hlavná stránka » Tenis EP » Davis Cup » Kovalík: Môj najťažší zápas

Premiéra, na pôde súpera – a víťazná. Jozef Kovalík sa postaral o zvýšenie náskoku Slovenska v daviscupovom stretnutí s Maďarskom na 2:0. Vo svojom prvom zápase v najprestížnejšej tímovej súťaži sa 24-ročný zverenec Borisa Borgulu uviedol vynikajúco. Prerušil po 10 zápasoch víťaznú daviscupovú sériu domáceho lídra Mártona Fucsovicsa.

Aká to bola premiéra?

Výborná, vyhral som! Bol to náročný štvorsetový zápas, najmä psychicky, ale aj fyzicky. Taký ťažký zápas som ešte nehral.

Kde sa lámal?

Bolo viac zlomových momentov. V druhom sete, ktorý som dokázal vyhrať, dôležitý bol tajbrejk tretieho setu, keď som videl, že súper už nestačí fyzicky.

Vnímali ste zopár rušivých momentov zo strany publika?

Neprekážali mi. V Davisovom pohári to tak býva, diváci fandia, aj pískajú do servisov a medzi servismi. Snažil som sa sústrediť na hru, nevnímal som to.

Druhý raz ste v profesionálnej kariére hrali  štvorsetový zápas. Aj keď hovoríte, že to bolo náročné, pôsobili ste sviežejšie ako súper. Vďaka čomu?

Vďaka veľmi dobrej príprave v tomto týždni, starostlivosti lekára, fyzioterapeuta, maséra. Sme dobre pripravení, aj fyzicky, ale aj pričinením kondičných tréningov. To sa prejavilo vždy v koncovkách.

Pociťovali ste v premiére zodpovednosť?

Tímová súťaž je aj o zodpovednosti. Teraz vedieme 2:0, už sa bude ľahšie hrať. Dôležité je sústrediť sa na hru a nemyslieť na nič iné.

V čom bol daviscupový súboj s Fucsovicsom iný ako vaše predchádzajúce turnajové zápasy?

Naposledy som ho zdolal v tomto roku na challengeri. Ale v Budapešti sme teraz hrali úplne odlišný zápas. Fucsovics dlho v Davis Cupe neprehral. V tejto súťaži sa hrá na tri víťazné sety, je to náročné koncentrovať sa v zápase a zvládnuť ho. Som rád, že som ho opäť zdolal. Nie je jednoduché vyhrať nad tým istým súperom štyri razy. Vedel som, čo bude na neho platiť, ale aj on sa na mňa pripravil. Kapitán Mečíř mi veľmi dobre poradil, jeho rád som sa držal v treťom aj štvrtom sete.

Čo konkrétne?

Držať súpera pod tlakom, nenechať sa tlačiť forhendom, ten má dobrý, snažiť sa mu hrať viac do bekhendu. To bolo najdôležitejšie. Vietor bol veľkou prekážkou. Hrať proti vetru bolo fyzicky náročné. Ale to bolo rovnaké pre nás oboch.

Za stavu 5:0 vo štvrtom sete ste už verili, že vyhráte?

Vo víťazstvo som veril celý zápas! Aj keď tam boli ťažké momenty. Veril som, ale vždy treba zápas dohrať do konca.

Aká bola spolupráca s kapitánom na lavičke?

Spolupráca s kapitánom pomáha. Miloš vidí veľmi dobre situácie a vie poradiť.

Okrem slovenských fanúšikov, ktorým ste špeciálne ďakovali, vás prišli do Budapešti povzbudiť aj blízki. Aké to je, veď na turnajoch s vami nebývajú?

Rodičia ma snáď videli naposledy hrať ako juniora. Odvtedy som cestoval na turnaje sám alebo s trénerom. Zavolal som ich, aby si pozreli zápas. Prišli s bratom, aj s mojou priateľkou Nikolou (Vajdovou pozn.). Prítomnosť slovenských divákov bola naozaj veľmi povzbudzujúca. Preto prišla naša ďakovačka, bola spontánna.

Zuzana Wisterová, Budapešť

Vložené: 15. 07. 2016       Kategória: Davis Cup

Tóth: Tesná prehra veľmi bolí

Slovenskí reprezentanti prehrali aj vo svojom treťom stretnutí skupiny C finálového turnaja Davisovho pohára v čínskom Ču-chaji. Po prehrách s Nemeckom a USA nestačili v nedeľu na výber ČIle a podľahli mu 1:2. Hoci pred stretnutím bolo jasné, že šancu na postup medzi najlepšiu osmičku už nemajú, príkladne bojovali vo všetkých zápasoch a od víťazstva ich delila jediná loptička. Napokon však v záverečnej štvorhre ťahali za kratší koniec a v skupine C obsadili štvrté miesto.

15. 09. 2024
Davis Cup Více zde

DC: Slovensko podľahlo Čile 1:2

Slovenskí tenisti neuspeli ani v záverečnom vystúpení v C-skupine na finálovom turnaji Davisovho pohára. Na harde v čínskom Ču-chaji prehrali s Čile 1:2 a v tabuľke obsadili posledné štvrté miesto. O všetkom rozhodla štvorhra, v ktorej Norbert Gombos s Lukášom Kleinom podľahli páru Nicolas Jarry, Marcelo Barrios Vera 4:6, 7:6(3), 6:7(5).

DC: Kovalík vyrovnal na 1:1

Slovenskí tenisti hrajú v záverečnom vystúpení v C-skupine na finálovom turnaji Davisovho pohára s Čile 1:1. O vyrovnávajúci bod pre tím kapitána Tibora Tótha sa na harde v čínskom Ču-chaji zaslúžil Jozef Kovalík, ktorý v súboji tímových jednotiek zdolal Alejandra Tabilla 6:4, 6:7(5), 6:1 za 122 minút. Kovalík podal proti 22. hráčovi svetového rebríčka ATP výborný výkon a získal jeden z najcennejších skalpov v kariére.

DC: Gombos podľahol Garínovi

Slovenskí tenisti prehrávajú vo svojom treťom vystúpení v C-skupine na finálovom turnaji Davisovho pohára s Čile 0:1. O úvodný bod pre juhoamerické farby sa na harde v čínskom Ču-chaji postaral Cristian Garín, ktorý v súboji tímových dvojok zdolal Norberta Gombosa 2:6, 6:1, 6:2 za 95 minút. V druhom singli proti sebe nastúpia Jozef Kovalík a Alejandro Tabilo.

DC: Tóth hodnotí stretnutie s USA

Slovenskí reprezentanti prehrali aj vo svojom druhom stretnutí skupiny C finálového turnaja Davisovho pohára v čínskom Ču-chaji. Po utorkovej prehre s Nemeckom nestačili v piatok na výber USA a podľahli mu rovnako 0:3. Šancu na postup medzi najlepšiu osmičku už stratili, no stále majú pred sebou ešte jedno stretnutie. V nedeľu o 5.00 h SEČ nastúpia proti reprezentácii Čile.

13. 09. 2024

DC: SR v debli s tesnou prehrou

Slovenskí tenisti stratili šancu na postup na novembrový finálový turnaj Davisovho pohára do Malagy. V druhom vystúpení v C-skupine totiž prehrali na harde v čínskom Ču-chaji s USA 0:3. V záverečnej štvorhre za rozhodnutého stavu podľahli Lukáš Klein s Norbertom Gombosom páru Austin Krajicek, Rajeev Ram vo veľmi vyrovnanom zápase 7:6(4), 6:7(4), 1-10 za 113 minút.