Navigácia » Hlavná stránka » Tenis EP » Rozhovory » Pyramída má základy v kluboch
Tém, ktoré vo svojej pracovnej náplni zastrešuje na Slovenskom tenisovom zväze Vladimír HABAS, športový riaditeľ zväzu, sa núka niekoľko. V našom rozhovore sme sa kľúčovo zamerali na dve aktuálne z nich – inováciu v podpore klubov a zvýšenú starostlivosť o mládežnícke reprezentácie do 14, 16 a 18 rokov.
STZ schválil nové pravidlá podpory klubov. V čom spočíva podstata tejto iniciatívy?
Strediská vrcholového tenisu a tréningové strediská mládeže, ktoré sú riadené klubmi, nie sú schopné plniť všetky úlohy, ktoré by mali plniť. Podpora zo strany zväzu je obmedzená, veľká časť je na pleciach klubov, prípadne na strane rodičov. Chceli sme zvýrazniť podporu zo strany zväzu formou, aby kluby motivovala v práci s mládežou.
Ako to bolo v minulosti a ako to je dnes?
V minulosti dostávali strediská vrcholového tenisu (SVT) finančnú podporu za umiestnenia v rebríčku klubov, za hráčske zloženie, ktoré v strediskách je – či sú v nich reprezentanti, prípadne členovia širšieho výberu reprezentácie. O to viac peňazí strediská získavajú. Pridali sme ďalší prvok, aby mali motiváciu pracovať so širšou základňou, najmä z vlastných zdrojov. Ak kluby, ktoré majú SVT, postavia do súťaží družstiev 12 mládežníckych tímov, môžu získať ďalší finančný zdroj. V klube sa tým tvorí pyramída a je aj väčšia šanca, že stredisko bude životaschopné aj perspektívne. I v minulosti spĺňali strediská požadované kritériá, ale chýbalo prepojenie na celkovú prácu klubu. Niekedy boli v strediskách hráči formálne a v klube nebol predpoklad dlhodobej práce. Za SVT zodpovedá klub a zväz činnosti stredísk napomáha – finančne, metodicky.
Koľkých stredísk vrcholového tenisu sa to na Slovensku týka?
Aktuálne máme štyri – v Bratislave Sláviu Agrofert STU a Slovan, v Trnave EMPIRE a v Prešove je to stredisko Tenisovej akadémie. Škoda, že SVT v Košiciach zaniklo, že zo systému stredísk vypadli Piešťany a chýba stredisko na strednom Slovensku.
Kedy sa ukážu prvé výsledky tejto aktivity a čo od nej zväz očakáva?
Výsledky spoznáme po tejto sezóne. Vyhodnocovať ju budeme po 30. septembri 2015. Zväz touto novinkou sleduje rozšírenie členskej základne pre súťažný tenis sledujúc cieľ, aby sa kluby venovali rozvoju výkonnostného a neskôr vrcholového tenisu. Toto je cesta, aby v našich špičkových kluboch pracovali so širokou základňou.
Ďalšou novinkou, ktorú zväz zaviedol v tomto roku, sú reprezentačné sústredenia mládeže. V minulosti to bola bežná prax, že sa najlepší v jednotlivých kategóriách stretávali. Potom sa od nej upustilo. Čo primälo zväz k obnoveniu?
Pred zhruba poltuctom rokov sme robili sústredenia v žiackych kategóriách, ba i v juniorských do 16 rokov. Potom, z rôznych dôvodov – personálnych aj ekonomických – zanikli. Stratil sa kontakt so žiackou špičkou. Tréneri videli najlepších na majstrovstvách, medzinárodných turnajoch na Slovensku, ale hlbšie znalosti o nich chýbali. Teraz sme zaviedli pre kategórie do 14 a 16 rokov funkcie vedúcich reprezentačných trénerov. Do 14 rokov je to Daniel Čálik a do 16 rokov Rastislav Nakládal, naši skúsení mládežnícki tréneri. Vedúci tréneri si vytvárajú realizačné tímy zložené z trénerov, ktorí konkrétne pracujú s reprezentantmi. Takto je zabezpečený aj dobrý prenos informácií. Znamená to zlepšenie personálneho obsadenia, lebo v minulom období to nefungovalo aj preto, že tréneri nemali čas, prípadne neboli za takúto prácu honorovaní.
Jedno sústredenie už majú reprezentanti za sebou v Piešťanoch. Koľko ich zväz plánuje?
Piešťanské sústredenie bolo jarné, slúžilo na začiatku antukovej sezóny na rozohratie sa, zoznámenie sa, ďalšie pripravujeme na jeseň. Ale pred kľúčovými akciami budú navyše krátkodobé sústredenia. Ďalším opatrením je snaha zvýšiť počet účastí mládežníckych reprezentantov na podujatiach v zahraničí. V minulosti bol počet limitovaný aj tým, že im chýbalo potrebné postavenie v rebríčkoch. V posledných rokoch neštartovali v žiackych kategóriách na toľkých podujatiach ako to bolo v časoch dnešných úspešných juniorov. Cítime, že po tejto generácii, ku ktorej patria Kristína Schmiedlová, Viktória Kužmová, Tereza Mihalíková, Martin Blaško, Alex Molčan, možno Lukáš Klein, sa nevyprofilovali hráči s takým potenciálom. Nie je to stratená generácia, chceme jej pomôcť.
Aj NTC patrí do vašej kompetencie. Do centra dostávajú ponuku najlepší hráči. Ako beží celý proces, kým hráč konkrétnu ponuku dostane?
Najlepších hráčov trvale sledujeme. Vidíme ich na domácich medzinárodných podujatiach, čiastočne aj na zahraničných, vidíme ich trénovať. Máme dosť informácií o nich. Je to moja pracovná náplň, aby som ich sledoval, ale je tu aj trénerská rada, tréneri NTC, ktorí ich vidia a odporúčajú. Ak sa medzinárodne dokážu presadiť, prichádza moment, kedy je ponuka aktuálna.
Vstup nových hráčov do NTC sa deje ku koncu sezóny. Sú nejaké limity - finančné, trénerské – ktoré by neumožňovali, aby sa do centra dostali všetci najlepší?
Všetci dobrí hráči dostanú ponuku. Nie všetci ju akceptujú, čo je napríklad prípad Mihalíkovej, ktorá má s podporou rodičov možnosť pripravovať sa individuálne, tak ako to bolo u Cibulkovej. Vždy v septembri - októbri vieme ako sa bude NTC profilovať v nasledujúcej sezóne. Môže sa stať, že niektorí hráči skončia, prípadne s nimi odídu tréneri. Potom musíme tvoriť tímy hráčov, nie prijímať osamotených jedincov. Je určitý tlak trénerov a cítim to aj ja sám, brať hráčov v rannejšom veku – 14 – 15 rokov. Lebo doterajšia prax je taká, že do NTC prichádzajú chlapci s priemerným vekom 17 a dievčatá 16 rokov. Ak napríklad nájdeme dve – tri hráčky vo veku 14 – 15 rokov, môžeme utvoriť skupinu. Ale potom je tu aj ekonomická otázka, lebo každý hráč stojí ročne okolo 30-tisíc eur. Rozpočet NTC je okolo 450-tisíc ročne a potom by sme ho museli navýšiť o 100-tisíc. Pravda, ak niekto odíde, tak rozpočet nenarastie. Ale keby sme počet členov rozširovali, tak iba stúpa. Potom sú tu aj kapacitné možnosti, nemáme dosť vonkajších dvorcov.
V začiatkoch NTC bola základná filozofia, že centrum bude slúžiť na to, aby najlepším pomohlo zvládnuť prechod z juniorskej kategórie medzi profesionálov. Dnes v ňom ešte stále pôsobia profesionálky, ktoré sú už úspešné. Zmenila sa filozofia?
Na začiatku sme si mysleli, že hráčka TOP 100 a hráč do 150. miesta rebríčka môžu smelo odísť z NTC a dokážu si všetko zabezpečiť vlastnými silami. Mýlili sme sa. Títo hráči ešte stále potrebujú pomoc, aby sa natrvalo usadili medzi najlepšími. Samotné hráčky - Karolína Schmiedlová aj Jana Čepelová - chcú zostať v starostlivosti zväzu. Samostatná cesta je nákladnejšia a riziko príjmov, či sú náklady schopné vykompenzovať, je veľké. Zväz ešte drží nad nimi ochrannú ruku. Keďže ide o mladé hráčky, členky fedcupového tímu, zväz s tým nemá problém. Zo stránky ekonomickej je to nastavené tak, že zväz na to, že ich podporuje, ekonomicky nedopláca. Priznám sa, že aj my máme určité obavy, aby dlhoročná investícia nevyšla nazmar. Lebo po osamostatnení by hrozilo, že začnú šetriť na trénerovi, ktorý by s nimi možno nechodil na turnaje atď., a po krátkom čase by stratili výkonnosť. Investícia zväzu by sa znehodnotila. Aj samotné hráčky sa ešte boja osamostatniť. A aj my sme takto spokojnejší, lebo máme dosah na ich výkonnostný rast.
Zuzana Wisterová
Rozhovory o tenise - Andrej Martin
V ďalšom pokračovaní relácie Rozhovory o tenise bol hosťom v štúdiu Andrej Martin. Tridsaťštyriročný slovenský tenista sa do súťažného diania vracia po takmer dvojročnej nútenej prestávke, za ktorú môže neúmyselné a nevedomé požitie podporných prostriedkov. Práve o dopingovej kauze, o tom, čo všetko ho naučila a na čo všetko by si profesionálni ale i mladí začínajúci športovci mali dávať pozor a pred čím sa vystríhať, sme sa s Andrejom porozprávali v štúdiu. Hosťom rozhovoru bol aj projektový manažér Slovenského tenisového zväzu Peter Dedík, ktorý sa vo svojej práci venuje aj negatívnym javom v športe, medzi ktoré doping zaraďujeme.
Rozhovor: L. Klein a K. Kučera
V najnovšom vydaní relácie Rozhovory o tenise sme v štúdiu televízie STZ privítali dvoch hostí. Boli nimi Lukáš Klein s trénerom Karolom Kučerom. Rozprávali sme sa o ich staronovej spolupráci, ktorá sa začala od novej sezóny, o ich prvom spoločnom výjazde do Austrálie, kde sa dvadsaťpäťročný hráč Národného tenisového centra prezentoval vynikajúcimi výkonmi. V Brisbane aj na Australian Open sa prebojoval z kvalfikácie do hlavnej súťaže, pričom formu vystupňoval tak, že v druhom kole prvého grandslamového turnaja roka bol veľmi blízko k vyradeniu nasadenej šestky Alexandra Zvereva z Nemecka.
Rozhovory o tenise - Igor Moška
V štúdiu televízie Slovenského tenisového zväzu sme v Rozhovoroch o tenise tentoraz privítali generálneho sekretára STZ Igora Mošku. Porozprávali sme sa o blížiacom sa challengerovom turnaji Peugeot Slovak Open, ktorého hlavná súťaž sa začína už v pondelok 9. októbra. Z pozície riaditeľa turnaja nám priblížil zoznam štartujúcich hráčov, udelené voľné karty, prečo sa jeho 24. ročník uskutoční v skoršom termíne a na čo sa tenisoví fanúšikovia v NTC aréne môžu počas jeho priebehu tešiť.
Rozhovory o tenise - Tomáš Masaryk
V štúdiu televízie Slovenského tenisového zväzu sme v relácii Rozhovory o tenise privítali slovenského reprezentanta v tenise na vozíku Tomáša Masaryka. Porozprávali sme sa o jeho športovej kariére profesionálneho futbalistu, o ťažkej autonehode, ktorá ho pripútala na vozík a o jeho nezlomnej vôli a túžbe športovať.
Rozhovory o tenise - Tibor Tóth a Alex Molčan
V štúdiu televízie Slovenského tenisového zväzu sme v relácii Rozhovory o tenise tentoraz privítali daviscupového kapitána Tibora Tótha a slovenskú singlovú jednotku Alexa Molčana. Spoločne sme sa vrátili k fantastickému vystúpeniu slovenského tímu v stretnutí I. svetovej skupiny proti Grécku, porozprávali sme sa o zlomových momentoch tohto stretnutia, bližšie sme sa pozreli na Alexove víťazstvo nad svetovou päťkou Stefanosom Tsitsipasom a rozobrali sme aj aktuálny formát svetovej mužskej súťaže družstiev. Na záver Alex prezradil, kedy ho na kurte budú môcť vidieť aj domáci fanúšikovia.
Rozhovor s Viktóriou Hrunčákovou
V štúdiu televízie Slovenského tenisového zväzu sme v Rozhovoroch o tenise tentoraz privítali slovenskú reprezentantku v Pohári Billie Jean Kingovej Viktóriu Hrunčákovú. Dvadsaťpäťročná hráčka sa na minulotýždňovom turnaji WTA 250 v Hertogenboschi prebojovala do semifinále dvojhry a po boku Terezy Mihalíkovej aj do finále štvorhry. Nielen o úspešnom ťažení v Holandsku a jej nadchádzajúcich tenisových plánoch, ale aj o voľnočasových aktivitách či cestovaní po turnajoch s trénerom a manželom v jednej osobe nám Viki porozprávala v tomto rozhovore.