• TIPOS
  • PEUGEOT
  • J&T BANKA
  • COOP JEDNOTA
  • ADIFEX

Uznanie pre hráčku i trénera

Navigácia » Hlavná stránka » Tenis EP » Rozhovory » Uznanie pre hráčku i trénera

 
news img

Milan Martinec, dlhoročný tréner Národného tenisového centra, zažíva najlepšie obdobie trénerskej kariéry. Jeho 20-ročná zverenka Karolína Schmiedlová sa stala slovenskou jednotkou a v ankete Ženskej tenisovej asociácie (WTA) vychádzajúcou hviezdou v mesiaci júl. Je to uznanie pre hráčku, aj trénera. Aj o tom sme s trénerom Milanom Martincom hovorili v našom interview. Dvojica v utorok odlieta na turnaje do zámoria, ktorých vrcholom bude štart na grandslamovom US Open v New Yorku.

Karolína Schmiedlová je sebestačná profesionálka. NTC splnilo svoje poslanie, mohla by ukončiť príslušnosť v ňom. Napriek tomu je stále členkou centra. Čo si myslíte, prečo je to takto?
Bola to osobná voľba Karolíny, že ešte zostala v NTC. Myslím si, že to bolo dobré rozhodnutie. Čelí takto menšiemu tlaku, čo sa týka otázky financií. Vie, koľko stoja tréneri, s akými výdavkami musí rátať na cestovanie. Ona sa musí vedieť rozhodnúť, kedy to bude pre ňu ešte výhodné a kedy už nie.

Skúste to posúdiť. V akom postavení musí byť hráč, aby to pre neho ešte bolo výhodné zostávať v NTC?
Závisí od výberu turnajov a cestovania. Myslím si, že hráč musí rátať pri individuálnej ceste s výdavkom na trénera okolo 100-tisíc eur. Pochopiteľne, záleží na tom, akého trénera si vyberie. Každý má iné nároky.

Tak ako má Karolína situáciu teraz, je to pre ňu výhodnejšie?
Neviem to posúdiť, nezaoberám sa s touto otázkou. V zásade si myslím, že je takto vystavená menšiemu tlaku.

Raz však členstvo v NTC bude musieť ukončiť. Kedy to podľa vás bude?

Jej prechod z juniorského tenisu do profesionálneho je úspešný. Teraz bude záležať na Karolíne, či sa rozhodne vytvoriť si tím ako to má napríklad Dominika Cibulková, ktorá má pri sebe trénera, fyzioterapeutku a sparingpartnera. Musí rátať s väčšími nákladmi aj na cestovanie. Myslím si, že ešte nasledujúcu sezónu touto cestou nepôjde. Pravda, musíme si počkať na koniec tejto sezóny.

V aktuálnej svetovej päťdesiatke je sedem porovnateľne mladých hráčok ako Karolína. Ona je tretia najmladšia po Švajčiarke Belinde Benčičovej a Američanke Madison Keysovej. Všetky sa do TOP 100 prebojovali veľmi mladé. Dokedy by, podľa vás, mala hráčka stihnúť takúto métu?
Karolína išla veľmi rýchlo. V poslednom období azda najväčšia raketa bola Vekičová, ktorá bola veľmi mladá vysoko v rebríčku, ale potom prišiel prudký pokles, vypadla zo stovky. Narastajúci tlak, záujem sponzorov, psychicky nezvládla. Pravdepodobne bol jej veľký vzostup urýchlený. Myslím si, že Kaja sa zaradila do elitnej stovky v pravý čas, mala okolo devätnásť rokov. Nevediem si v tomto smere štatistiky, aby som to mohol presne odhadnúť, ale podľa mňa by optimálne malo byť dostať sa do stovky okolo dvadsiatky. Vždy však závisí aj od podmienok v akých hráčka vyrastá, ako je na to fyzicky pripravená. Ženy rozhodne dokážu dosiahnuť túto métu v skoršom veku ako muži.

Za posledný rok absolvovala vaša zverenka 28 turnajov. V tomto roku za prvý polrok 19 turnajov. Od čoho závisí rozhodovanie o počte turnajov?
Počet odohraných turnajov nie je veľmi smerodajný. Dôležitý je počet zápasov. Optimum je priblížiť sa za rok k 80 singlovým zápasom. Vlani mala Kaja 72 dvojhier, štvorhry hrá iba na grandslamoch.

Turnajový rok má štyri grandslamové vrcholy. Vašu zverenku čaká onedlho v New Yorku 10. štart na turnaji veľkej štvorky. Je príprava pred grandslamom iná ako pred bežnými turnajmi?
Hrať grandslam je čosi top, výnimočné. Dokonca aj kvalifikácia, keď sa do nej hráč dostane, je čosi mimoriadne. Na týchto turnajoch sa schádzajú najlepší tenisti sveta. V príprave vždy program prispôsobujeme grandslamu. Teraz ideme do USA – Kaja sa musí aklimatizovať, trénovať tam, prispôsobiť sa povrchu. Pred bežnými turnajmi nekladieme taký dôraz v príprave na zmenu povrchu. Napríklad po trávovej sezóne išla Karolína hneď na antukové turnaje. Teraz ide do Cincinnati a New Havenu. V čase prihlášok, pred šiestimi týždňami, ešte nemala rebríček, aby sa dostala do hlavného turnaja, takže ju čaká kvalifikácia. Aj to je súčasť prípravy na US Open.

Tenisoví priaznivci majú možnosť sledovať u hráča z mnohých štatistických ukazovateľov aj príjmy z odmien. U vašej zverenky je na dohľad dosiahnutie milióna dolárov. Je to u hráča veľký medzník?
Predovšetkým musím upozorniť, že ide o hrubý príjem, reálne jej na účet naskočí menej, a keď k tomu prirátame náklady, tak jej zostáva len polovica. V každom prípade je to medzník. Českí tenisti vravievajú žartovne: kašli na rebríček, pozri sa na rebríček pravdy a to je príjem z prize money.

Karolína je aktuálne 41. v rebríčku pre nasadzovanie na turnaje, v rebríčku ,,pravdy“ je v tomto roku nižšie - až 62. Ale v tohtoročnom rebríčku, teda v Race, je 27.
To posledné číslo nás zaujíma najviac. Lebo ukazuje zlepšenie hráča. Čo sa týka príjmu z odmien, postavenie je skreslené tým, že ide o prémie za dvojhry a štvorhry spolu. V tom poradí je pred ňou viacero špičkových deblistiek, napríklad Hingisová, či Mirzová, ktoré singla nehrajú.

Je u Karolíny cítiť, že už si môže dovoliť viac ako pred časom, keď takéto príjmy ešte nemala?
Ona je veľmi striedma, peniaze nerozhadzuje. Investuje do seba, sem tam si nejakú radosť dožičí. Zmenila sa v tom, že i keď sa tenisom baví, vníma ho ako svoju prácu, v prístupe je oveľa zodpovednejšia. Vidieť to aj na tréningoch, jej prístup je iný ako pred dvoma – tromi rokmi.

K tenisu patrí exhibicionizmus. Karolína má vždy civilný prejav na dvorci, ale predsa len, je to dnes už mladá hviezda. Nastal u nej v tomto smere prerod?
Na niektorých turnajoch som nebol a sledoval som jej zápasy v televízii. Uvedomil som si, ako jej stúplo sebavedomie. To vidí aj jej súperka. Ale zostáva aj na dvorci normálna – neviem si predstaviť u nej nejaké prehnané emocionálne prejavy. K nej sa mi čosi také nehodí. Pracujem s ňou šesť rokov a stále zostáva skromná. Aj Karol Kučera bol veľký hráč, ale nikdy nemal prehnané gestá.

Vníma odborná verejnosť Karolínu Schmiedlovú ako príslušníčku nastupujúcej vlny hviezdnych hráčok? Vidíte ju vy niekde v spoločnosti TOP 20 hráčok sveta?
Musíme tomu veriť, že tam bude! Ako juniorka patrila medzi desať najlepších na svete, takže je veľký predpoklad, že sa presadí aj medzi ženami. Kolotoč je veľmi vyrovnaný, ale keď bude zdravá a bude pracovať ako pracuje, tak verím, že má aj na vyššie umiestnenie.

V tohtoročnom rebríčku je 27. Možno ju rátať medzi adeptky na účasť na novembrových malých MS 2015 tzv. WTA Elite Trophy v čínskom Ču-chaji. Myslíte na to?
Je to veľká motivácia. Hovoríme o tom spolu, je to tiež jeden z cieľov, ale nezväzuje ju to, že to musí vybojovať. Ďalším cieľom je olympiáda. To je pochopiteľné a je na dobrej ceste kvalifikovať sa do Ria.

V NTC ste najdlhšie pôsobiaci tréner, ste v ňom od založenia, viac ako poldruha desaťročie. Kedysi ste spomínali, že aj Česi nám centrum a podmienky v ňom závidia. Ako je to dnes?
Stále platí, že NTC otvára hráčom cestu do veľkého tenisu. V Čechách pracujú s najlepšími na klubovej báze a nesmieme zabúdať, že Čechov je raz toľko ako Slovákov, tenis má tradíciu, je tam veľký výber hráčov a majú aj výsledky. V ženskej konkurencii je Česko na výslní, má tri hráčky vo svetovej desiatke. Ale aj Slovensko s päticou v stovke, lebo Čepelová tam patrí, nebyť zdravotnej pauzy, je v ženskom tenise medzi poprednými krajinami. Ešte sa vrátim k NTC. Na posledných úspechoch juniorov vidieť ako plní svoje poslanie.

Karolína Schmiedlová je po Karin Habšudovej, ktorú ste trénovali individuálne, Karolovi Beckovi, s ktorým ste už pracovali v NTC, treťou hráčkou, čo sa pod vaším vedením etablovala vo svetovej stovke. Aký je to pocit pre trénera, keď sa mu čosi také podarí?
Je to pekný pocit a zadosťučinenie. Keď vezmete hráčku ako Karolína a vidíte ako sa postupne posúva hore. V juniorských rokoch, keď bola na svete 130., a potom už desiata. A bola vo finále juniorky Roland Garros. Potom sme začali hrať na ženských turnajoch ITF, vyhrávala desaťtisícky, neskôr aj dvadsaťpäťtisícky a teraz už turnaje WTA. Je to pre trénera naozaj dobrý pocit.
Zuzana Wisterová

 

Vložené: 10. 08. 2015       Kategória: Rozhovory
 
news img

Rozhovory o tenise - Andrej Martin

V ďalšom pokračovaní relácie Rozhovory o tenise bol hosťom v štúdiu Andrej Martin. Tridsaťštyriročný slovenský tenista sa do súťažného diania vracia po takmer dvojročnej nútenej prestávke, za ktorú môže neúmyselné a nevedomé požitie podporných prostriedkov. Práve o dopingovej kauze, o tom, čo všetko ho naučila a na čo všetko by si profesionálni ale i mladí začínajúci športovci mali dávať pozor a pred čím sa vystríhať, sme sa s Andrejom porozprávali v štúdiu. Hosťom rozhovoru bol aj projektový manažér Slovenského tenisového zväzu Peter Dedík, ktorý sa vo svojej práci venuje aj negatívnym javom v športe, medzi ktoré doping zaraďujeme.

25. 07. 2024
Rozhovory Více zde
 
news img

Rozhovor: L. Klein a K. Kučera

V najnovšom vydaní relácie Rozhovory o tenise sme v štúdiu televízie STZ privítali dvoch hostí. Boli nimi Lukáš Klein s trénerom Karolom Kučerom. Rozprávali sme sa o ich staronovej spolupráci, ktorá sa začala od novej sezóny, o ich prvom spoločnom výjazde do Austrálie, kde sa dvadsaťpäťročný hráč Národného tenisového centra prezentoval vynikajúcimi výkonmi. V Brisbane aj na Australian Open sa prebojoval z kvalfikácie do hlavnej súťaže, pričom formu vystupňoval tak, že v druhom kole prvého grandslamového turnaja roka bol veľmi blízko k vyradeniu nasadenej šestky Alexandra Zvereva z Nemecka.

24. 01. 2024
Rozhovory Více zde
 
news img

Rozhovory o tenise - Igor Moška

V štúdiu televízie Slovenského tenisového zväzu sme v Rozhovoroch o tenise tentoraz privítali generálneho sekretára STZ Igora Mošku. Porozprávali sme sa o blížiacom sa challengerovom turnaji Peugeot Slovak Open, ktorého hlavná súťaž sa začína už v pondelok 9. októbra. Z pozície riaditeľa turnaja nám priblížil zoznam štartujúcich hráčov, udelené voľné karty, prečo sa jeho 24. ročník uskutoční v skoršom termíne a na čo sa tenisoví fanúšikovia v NTC aréne môžu počas jeho priebehu tešiť.

05. 10. 2023
Rozhovory Více zde
 
news img

Rozhovory o tenise - Tomáš Masaryk

V štúdiu televízie Slovenského tenisového zväzu sme v relácii Rozhovory o tenise privítali slovenského reprezentanta v tenise na vozíku Tomáša Masaryka. Porozprávali sme sa o jeho športovej kariére profesionálneho futbalistu, o ťažkej autonehode, ktorá ho pripútala na vozík a o jeho nezlomnej vôli a túžbe športovať.

03. 10. 2023
Rozhovory Více zde
 
news img

Rozhovory o tenise - Tibor Tóth a Alex Molčan

V štúdiu televízie Slovenského tenisového zväzu sme v relácii Rozhovory o tenise tentoraz privítali daviscupového kapitána Tibora Tótha a slovenskú singlovú jednotku Alexa Molčana. Spoločne sme sa vrátili k fantastickému vystúpeniu slovenského tímu v stretnutí I. svetovej skupiny proti Grécku, porozprávali sme sa o zlomových momentoch tohto stretnutia, bližšie sme sa pozreli na Alexove víťazstvo nad svetovou päťkou Stefanosom Tsitsipasom a rozobrali sme aj aktuálny formát svetovej mužskej súťaže družstiev. Na záver Alex prezradil, kedy ho na kurte budú môcť vidieť aj domáci fanúšikovia.

21. 09. 2023
Rozhovory Více zde
 
news img

Rozhovor s Viktóriou Hrunčákovou

V štúdiu televízie Slovenského tenisového zväzu sme v Rozhovoroch o tenise tentoraz privítali slovenskú reprezentantku v Pohári Billie Jean Kingovej Viktóriu Hrunčákovú. Dvadsaťpäťročná hráčka sa na minulotýždňovom turnaji WTA 250 v Hertogenboschi prebojovala do semifinále dvojhry a po boku Terezy Mihalíkovej aj do finále štvorhry. Nielen o úspešnom ťažení v Holandsku a jej nadchádzajúcich tenisových plánoch, ale aj o voľnočasových aktivitách či cestovaní po turnajoch s trénerom a manželom v jednej osobe nám Viki porozprávala v tomto rozhovore.

21. 06. 2023
Rozhovory Více zde